V Sloveniji nam skrb za ohranitev teh živalic še zdaleč ni tuja. Ponosni smo na avtohtono 'Kranjsko sivko', slovensko čebeljo raso, ki je druga najbolj razširjena na svetu. Zahvaljujoč prizadevanju čebelarske zveze Slovenije (ČZB) pa je zavedanje, da čebele pomembno vplivajo na ohranitev človeškega življenja in biotsko raznovrstnost, prisotno že v vrtcih in šolah. Slovenski čebelarji že tradicionalno posvečajo 20. maj praznovanju čebel, tega dne namreč obeležujejo spomin na rojstni dan Antona Janše, ki je pred več kot 230 leti znanje slovenskega čebelarja predstavil svetu kot prvi učitelj čebelarstva na cesarskem Dunaju. 



A žal do čebel enako spoštljivega odnosa ne gojijo povsod po svetu. Da bi spodbudili gibanje za ohranitev čebel širom našega planeta, se ČZB ob podpori Republike Slovenije zavzema, da bi 20. maj postal svetovni dan čebel. Pobudo so naslovili na Organizacijo združenih narodov, odločitev pa je vsak dan bližje razglasitvi. Če bo odgovor pritrdilen, bomo svetovni dan čebel prvič beležili že prihodnje leto. "Razglasitev pa ni pomembna zgolj zaradi širjenja zavesti o pomenu čebel, temveč pomeni tudi poslovno priložnost tako za čebelarski sektor, kot za celotno gospodarstvo in turizem," izpostavljajo pri ČZB. 



Da bi čebele približali tudi vodilnim možem v naši državi, je ČZB lani jeseni vladi podarila tudi čebelnjak z dvema panjema, predsednik vlade Miro Cerar pa je včeraj, dan pred uradnim svetovnim dnevom zemlje, sodeloval pri naselitvi prvih čebelic v novo domovanje. Čebele so po njegovih besedah znanilke in nosilke življenja. 




Po mnenju Cerarja je vsak dan odlična priložnost za razmislek o tem, kaj lahko še naredimo za varovanje okolja in naših dragocenih virov. Prepričanje, da je za svetlo prihodnost naše družbe treba v naš način življenja vključiti koncept trajnostne naravnanosti, kar je tudi dolgoročna vizija njegove vlade: "Izgraditi družbo,ki spoštuje in živi trajnostno skrb do okolja". Slovenija sicer sodi med najbolj biotsko pestre države v evropskem in svetovnem merilu, premier pa izpostavlja, da si na tem področju želijo še več: "Vlada, ki jo vodim, z uveljavljanjem koncepta krožnega gospodarstva spodbuja trajnostno in bolj učinkovito upravljanje z naravnimi viri, poleg tega pa je zelo uspešna tudi pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov in ohranjanju biotske raznovrstnosti." 



Ker so čebele v tem procesu ključne, odgovorne so namreč za velik del svetovnega pridelka hrane,omogočajo obstoj človeka ter živalskih in rastlinskih vrst, pripomorejo k vzdrževanju ravnovesja v naravi, so dober bioindikator razmer v okolju, čebelji pridelki pa nam tudi pomagajo pri ohranjanju našega zdravja, ČBZ Slovenije vabi tudi k sodelovanju na natečaju za najboljši čebelarski spominek in darilo. Z razpisom si želijo obogatiti ponudbo čebeljih izdelkov na trgu, saj bi ob prvem praznovanju svetovnega dneva čebel (držimo pesti, da se res zgodi že prihodnje leto) obiskovalcem lahko že pokazali, da smo Slovenci resnično narod čebelarjev. 



Zbiranje najbolj izvirnih spominkov in daril bo potekalo v treh kategorijah, in sicer čebelji pridelki in izdelki iz čebeljih pridelkov v izvirnih darilnih embalažah, spominki povezani s čebelarsko tradicijo, ki so že na trgu, in predlogi daril in spominkov, povezanih s čebelarstvom, ki se še ne pojavljajo na trgu. Sodelovanje je mogoče vse do 10. junija, več o kriterijih in pogojih sodelovanja pa najdete na spletni strani ČBZ.